.

.

E-posta Yazdır PDF

SELEFİLER AZITTI

SELEFİYYE/VEHHABİYYE SAPIKLIĞI

Libya'da Osmanlı'ya saygısızlık

 

Libya’da Karamanlı Ahmet Paşa Camii avlusundaki 50’den fazla mezar tahrip edildi. Bazı naaşlara ait kemikler dışarı çıkarıldı.

Ortadoğu ülkelerinde rejim değişikliğine neden olan Arap Baharı tarihi eserlere zarar verdi. Libya'da Selefi gruplar Osmanlı'dan kalma tarihi eserleri tahrip edince Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

Libya'da Osmanlı Dönemi'ne ait mezarların tahrip edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Tunus, Libya, Mısır, Cezayir, Ürdün, Yemen, Irak ve Suriye'deki Osmanlı eserlerinin envanterini çıkaran Bakanlık, Büyükelçilikler aracılığıyla Osmanlı eserlerinin durumuna yönelik 'periyodik' rapor hazırlatacak. Osmanlı eserlerine ilişkin durumla ilgili devletin zirvesi Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bilgilendirilecek.

SELEFİLER TAHRİP ETTİ
Muammer Kaddafi'nin devrilmesi sırasında Trablus'ta bulunan Osmanlı mezarlığının tahrip edildiği ortaya çıktı. Yaklaşık bir ay önce Trablus'ta selefi görüşleri benimseyen bir grup başta Karamanlı Ahmet Paşa'nın mezarı olmak üzere toplam 50'nin üzerinde mezarı tahrip etti. Tahrip sırasında bazı naaşlara ait kemiklerin de çıkarıldığı görüldü. Osmanlı mezarlarının tahrip edilmesi üzerine ülkedeki Türk büyükelçiliği harekete geçerek durum bir "bilgi notu" şeklinde Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi.

Trablus'ta Meydan-ı Şüheda'da (Şehitler Meydanı) Osmanlı Kalesi içindeki Karamanlı Ahmet Paşa Camii avlusundaki ülkede görev yapan Osmanlı paşaları, çocukları ve askerlerine ait mezarlar gece yarısı tahrip edildi. Yaklaşık bir ay önce yaşanan olay sonrasında Türkiye, Libya nezdinde girişimde bulundu ve Osmanlı mezarlarına yönelik tahribatın önlenmesi istendi. Selefiler tarafından mezarı tahrip edilen Karamanlı Ahmet Paşa 1711 yılında Libya Karamanlı Hanedanı'nı kuran isim olarak biliniyor. Tarihçilere göre 1835 yılına kadar hüküm süren hanedan Osmanlı Devleti'ne sadakat içinde hizmet etti. Karamanlı Ahmet Paşa'dan sonra yerine geçen oğlu Karamanlı Mehmet Paşa, Padişah I. Mahmut tarafından vali olarak tanındı.

NOT:

Bu zalimlerin babaları da Hicaz'daki bir çok türbeyi yıkmıştı... Müslümanların kabir ziyaretini ve teberrük ederek tevessül etmesini hazmedemeyen bu sapıklar, elin gavuru ile siyonist ile savaşacağına müslümanın namusuna saldırıyor, tabii buy işlerde ingilizin desteğini almiş.....

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.