.

.

E-posta Yazdır PDF

Ne idik ne olduk

    

akinci1.jpg     Zamane gençlerinin, kamera karşısında kahramanlık yapıp kâh Vietnem'ı, kâh Afganistanı kurtaran, hatta hızını alamayıp  dünyayı, hatta ve hatta bütün evreni  defalarca kurtaran zavallı şaklabanlara özenip onlar gibi olmaya can attıkları bir asırda, Allah c.c. nün aşkıyla aşmadıkları engel, alt etmedikleri düşman bırakmayan İslam mücahidlerinden bir kaç vakıa nakledelim de örümcekten, yarsadan türetilen hayal ürünü kahramancıklar yerine millet kahraman görsün.

    Zamanında fevkalade sağlam olan Hereke kalesi düşmanın toplanma merkezi idi. Kendisine güvenen ve Osmanlı askerinin kılıcından kaçan sekiz-dokuz yüz kadar düşman askeri oraya sığınıp Osmanlı askerlerinin harekâtına engel teşkil ediyordu.

Sultan Osman gazi İzmit’in fethine karar verdiğinde yüz kadar seçkin dilâver ile meşhur kahramanlardan Gazi Ali Bey’i Hereke’nin zaptına memur eyledi. Gazi Ali Bey oraya varır varmaz kalenin sağlamlığına, düşmanın azlığına ve yanındaki bahadırların azlığına bakmaksızın, hemen ayağının tozuyla,
— “dinini, devletini seven arkamdan ayrılmaz.”
Diyerek yalın kılıç kaleye hücum eder. Şeref meydanlarında kimseden geri kalmamayı mukaddesatı ve milletin haklarını, nâmus ve haysiyeti korumak hususlarında gösterilen gayretin bir gerekliliği olarak bilen Osmanlı bahadırları da arkasından ayrılamazlar ve dört saat zarfında kaleyi fethederler.
Hücum sırasında Gazi Ali Bey’in sağ gözüne bir ok isabet eder. O şecaat timsali de gözüne saplanmış oku eli ile çekip atar. Böyle bir facia sebebi ile azmine bir gevşeklik gelmediği gibi yanında bulunan genç bir gazinin telaşını görünce,
—“noldun yiğit! Bir başa bir göz elvermez mi? İki gözü olup ta bir gözüyle geriye bakmaktan ise bir göz ile bir yürek sahibi olup ileriye bakmak daha hayırlıdır.” Diyerek kahramanlığını tesciller ve yanın da ki gaziyi de cesaretlendirir.
         

                                              ***  *****   ***

                Gazi Ali bey’in kendisi gibi kahraman olan oğlu Timurtaş paşa ise ülkemizde kendisi ile iftihar edilen kumandanlardan biri olup mevkilerinin sarplığı açısından zapt edilmeleri hayli güç olan Rumeli kalelerini ancak Allahın dinini yüceltme hususundaki cesareti sayesinde fethetti. Bu cümleden olarak Pirlepe kalesine hücum ettiği sırada, ilk önce kale burcuna bayrak elinde olduğu halde ipek kemend ile kendisi çıktı. Ve kale alındıktan sonra:
—“burca hücuma çıkıncaya kadar üzerinden atladığım şehitlerin yedi tanesi akrabalarımdan idi.” Demiştir.
 
                                                            ***  *****  ***
 
    Muharebe de düşman mermileri etrafa saçıldıkça dehşetten yüzükoyun yerlere kapanan askerlere Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri:
-"putperestler! demir parçalarına secde ediyorsunuz."
diyerek askerleri azarlaması dahiyane bir hitabete, harikulade bir askeri zekaya sahip olduğunun apaçık isbatıdır.

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.