.

.

E-posta Yazdır PDF

RAMAZANI ŞERİF


ramazan3.jpgEfendimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Allahın kelamının diğer kelamlara üstünlüğü, Allahın başkalarına olan üstünlüğü gibidir.” buyurmuştur. Dolayısı ile Ramazan ayı kendisinde indirilen, Allahın kelamı olan, Kur’an sayesinde diğer aylardan üstün olmuştur. Kur’anı kerimden başka diğer peygamberlere indirilen kitapların da bu ayda indirildiği şu hadisi şerifte zikredilmiştir:

“İbrahim aleyhisselam’ın sayfaları ramazanın ilk gecesi, Tevrat altıncı gecesi, İncil on üçüncü gecesi, kuranı kerim de yirmi yedinci gecesi indirilmiştir.” (Ahmed b. Hambel:4/107) İbni Kesir tefsirinde geçen bir hadisi şerifte de ‘Zebur’un on ikinci gecede’ indirildiği zikredilmiştir.

            Ebu Hüreyre radıyellahu anh’ın Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’den rivayet ettiğine göre: “her kim, inanarak ve sevabını Allah’tan umarak kadir gecesinde kalkar ibadet ederse, onun için geçmiş günahları mağfiret olunur.” (Buhari, savm:2, 2/228)

            Ebu Hüreyre radıyellahu anh’tan: “Ramazan ayının birinci gecesi olunca şeytanlar ve cinlerin şirretleri zincire vurulur; cehennemin kapıları kapatılır ve hiç bir kapısı açılmaz; cennetin kapıları açılır ve hiç biri kapatılmaz ve bir çağırıcı, ‘ey hayır dileyen! Gel! Ey şer dileyen! (günahtan) vazgeç.’ Diye çağırır. Allahın (bu ayda, iftar saatlerinde) cehennemden azat ettiği nice kimseler vardır ve bu her gecedir.” (Tirmizi, savm:1, 3/66,67)

            Ebu Hüreyre radıyellahu anh’tan: “ümmetime, Ramazanı şerif ayımda beş özellik verilmiştir ki, onlar kendilerin den evvel hiçbir ümmete verilmemiştir. Oruçlunu ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur, iftar edinceye kadar melekler onun için Allahtan af dilerler. Allahu teala her gün cennetini süsler sonra (ona hitaben) yakında Salih kullarım kendilerinden sıkıntı ve eziyetleri atıp sana varacaklar, buyurur. O ay azgın şeytanlar zincirlere vurulur, binaenaleyh başka ayda yaptıklarına o ayda ulaşamazlar. Ramazanı şerifin son gecesinde (oruç tutan kullar) affolunur. O zaman ya Rasülallah! O gecede kadir gecesi midir? Diye sorulunca efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem: hayır! Lakin çalışan kişiye ücreti, işi bitirdiği zaman verilir, buyurdu.” (Ahmed b. Hambel: 2/292)

            İşte, her günü bir ayrı güzel olan, sahura kalkma, iftar ettirme, sadaka-zekât verme, Kur’an-ı Kerim okuma-dinleme, teravih kılma gibi ibadetlerle manevi hazzın doyasıya yaşandığı eşi benzeri olmayan, ayların sultanına kavuşmuş bulunuyoruz. Kendisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bulunması da bu aya daha ayrı bir güzellik katmaktadır.

            Yapılan güzel işlerin asla karşılıksız kalmayacağı hatta onlarca, yüzlerce katıyla mükâfat bulacağı bu rahmet ve bereket mevsimini en güzel şekilde değerlendirmeyi Allah-u Teala bütün müminlere nasib eylesin. Bu ayı eli boş geçirmekten muhafaza buyursun.

            Bu mübarek ramazanı şerif ayı, zayıf, heybetini yitirmiş, parçalanmış, sahipsiz kalmış ümmeti Muhammed’e hayırlar, bereketler getirsin. Allah-u Teala İslam âlemine, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in ve Nazlı kulu Efendi hazretlerimizin hürmetine ehlisünnet vel cemaat çizgisi üzere birlik, dirlik, ehli küfre ve bidate karşı zafer nasib eylesin. ÂMİN!

 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.