.

.

E-posta Yazdır PDF

Efendimiz s.a.v. den şifa tavsiyeleri

altn_mahfz.jpgEfendimiz sallallahü aleyhi ve sellem insanlığın manevi kurtuluşunu tertip ve düzeni için birçok emir ve tavsiyelerde bulunduğu gibi maddi hastalıklarda kurtuluş hakkında da bir takım tavsiyelerde bulunmuştur. Biz sadece bunlardan birkaçını zikredeceğiz. Bir de hastaya yapılacak dua ve temenniler hakkında da birkaç hadisi şerif aktaracağız.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de; bu günün birikim ve teknolojisi ile yeni yeni keşfedilen bir takım şeylerin, Efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem tarafından asırlarca önce buyrulmasıdır. Bu da O’nun Allah tarafından gönderilmiş bir peygamber olduğunu aşikâre ilan eden mucizelerden birisidir. 

Hz. Aişe'nin şöyle dediği rivayet edildi: Rasûlullah sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdu ki: «Allah insan için Cennette yüksek dereceler yazar. O insan, kendisini o dereceye ulaştırabilecek bir amel yapamaz. Bu yüzden, Allah ona, o dereceyi kazanabilmesi için,  çeşitli belâ ve musibetler vermekte devam eder.»

İbni Büreyde'nin babasının şöyle dediği rivayet edildi: Rasûlullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: «Kul bir takım yararlı iş yapmaktayken hastalanacak olsa, Allah tebâreke ve teâlâ, meleklerine şöyle emreder:

 

«— Kuluma, sağ İken yapmakta olduğu işin karşılığında alacağı sevabın aynısını yazınız!»

 

Cabir'in şöyle dediği rivayet edildi: Nebi sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Allah Tealâ, her hastalığa bir ilâç yaptı. Hastalık kendi ilâcına rastlarsa, Allah tealânın izniyle yok olur.»

 

İbni Mesûd’un şöyle dediği rivayet edildi: Şüphe yok ki Allah, ölüm ve İhtiyarlık dışında, hiçbir hastalığı ilâçsız yaratmadı. Onun için sizlere inek sütlerini tavsiye ederim. Zira o, [sütüne) her bitkiden karıştırır.»

 

Abdullah İbni Mesûd'un şöyle dediği rivayet edildi: Nebi sallallâhü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: «Çeşitli inek sütlerinden istifade etmelisiniz. Zira o, (sütünü) her bitkiden otlayarak yapar. Ve sütlerde şifa vardır.»

 

 

Saîd İbni Zeyd’in- şöyle dediği rivayet edildi: Rasûlullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: «Verilen nimetlerden biri de yeraltı mantarıdır. Suyu da göz (hastalığı) İçin şifalıdır.»

 

Ebû Hüreyre'nin şöyle dediği rivayet edildi: Nebî sallallâhü aleyhi ve selem buyurdu ki: «Sabahleyin kalkıp, üç sefer «Allah'ın kusursuz sözlerine (Kur'an'a) sığınırım» diye dua eden, akşama kadar ona akrep dokunmaz. Ayni duayı akşam olunca da yaparsa akrep ona sabaha kadar zarar veremez.»

 

Hz. Aişe'nin şöyle dediği rivayet edildi: Rasûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bir hastayı sormaya geldiğinde ona şöyle dua ederdi: « Ey insanların Rabbi! Hastalığı gider. Gerçek şifa veren, şifandan başka hiç bir şifa bulunmayan sen, bu hastaya öyle bir şifa ver ki hastalıktan hiçbir eser geride bırakmasın.»

 

İbni Ömer'in şöyle dediği rivayet edildi: Rasûlullah (S.A.V.) buyurdu ki:

 

«— Mümin 'kendi kendini alçaltmamalıdır! Bu söz üzerine şöyle soruldu:

 

«— Mümin kendi kendini nasıl alçaltabilir?» Cevap verdi:

 

«— Sevap elde edebilmek için gücünün yetmeyeceği belâları istemeye Kalkarak...»

 

 

 

Cabir İbni Abdullah (r.a.)  şöyle dediği rivayet edildi:  Ensârdan bir kişi,  Nebi sallallâhü aleyhi ve selleme gelerek:

 

«— Ey Allah'ın Resulü, bir çocukla asla rızıklandırılmadım, (evlât tadını tatmadım) hiçbir çocuğum yok!» deyince, Hz. Peygamber ona:

 

«— Allah’tan çok çok bağışlanma dilemekten ve rızıklandırıldığın şeylerden bol bol sadaka vermekten seni alıkoyan ne vardır?» dedi.

 

Bu şahıs, ondan sonra bol sadaka veriyor ve Allah'tan çok bağışlanma diliyordu. Derken yedi tane oğlu olmuştu.

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.