.

.

E-posta Yazdır PDF

Diyalog ta Sıra Kitaplarda....

  hilal_h.jpg Vatikan istedi El-Ezher değiştiriyor
Dinler arası diyalog kapsamındaki anlaşmaya uyarınca, El-Ezher’in İslami kitaplardaki bilgileri yeniden gözden geçirme kararı, Müslüman âlimler tarafından tepkiyle karşılandı.

Sünni dünyanın en yetkili dini eğitim kurumu olarak bilinen El-Ezher Üniversitesi ile Vatikan arasında okul kitaplarının yeniden yazılması konusunda varılan anlaşma Mısırlı âlimleri çileden çıkardı.

Bir vaiz ve aynı zamanda eski bir El-Ezher yetkilisi olan Yusuf El Bedri, “Müslümanlar her dine saygılıdır. Okul kitaplarımızda bu tarz bir saldırı materyali olduğunu iddia eden herkese meydan okuyorum” dedi.

Bazı Ezher yetkilileri ve Vatikan kardinalleri dünya barışı ve dostça ilişkiler geliştirilmesi konularını tartışmak için 24–25 Şubatta Roma’da bir araya gelmişti.

Taraflar toplantıda iki taraf arasında her türlü saldırgan dil kullanımını ortadan kaldırmak için okul kitaplarının yeniden gözden geçirilmesini önerdi.

Taraflar anlaşma metnine dini inançların, tarihi ve ahlaki öğretilerin, sunumu sırasında diğer inanç mensuplarının dini duygularını zedeleyecek fikirlerden arındırılması için skolâstik kitapların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Anlaşma metninde bunun nasıl gerçekleştirileceği ise açık olarak belirtilmedi. Açıklama bazı Ezher’li âlimlerin de içinde bulunduğu Mısırlı âlimler arasında şiddetli tepkiye neden oldu.

Bu âlimler Müslüman ülkelerdeki ders kitaplarında şiddet içeren öğelerin bulunmadığını, asıl Batı’nın kendi ders kitaplarını gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

El-Ezher üniversitesi dini ilimler profesorü Taha Riyan, Müslümanların kendi kitaplarını yeniden yazmaya ihtiyaçlarının olmadığını, İslam’ın her dine saygı duymayı esas aldığını söyledi.

El Ezher yetkilileri, üniversite rektörü Şeyh Muhammed Seyit Tantavi’nin uzun bir süre önce okul kitaplarının yeniden incelenmesini emrettiğini ama bu kitaplarda diğer inançlara karşı en ufak bir saldırının bulunmadığını kaydetti.

Pek çok insan gibi El Bedri de gerçekte problemin asıl kaynağının İslam’ı ve Hz Muhammed’i karalama çalışmaları yapan “Batı” olduğunun altını çiziyor.

El-Ezher ve Vatikan yetkilileri bu görüşmelerini sürdürürken, Hollandalı aşırı-sağcı Milletvekili Wilders İslam karşıtı “Fitna” adlı belgeselini yayınlamak amacıyla Avrupa ve ABD’yi dolaşıyor.

2005’in sonlarına doğru Danimarkalı karikatüristin Hz Muhammed’i aşağılayan karikatürleri ülkedeki büyük medyada yayınlanmıştı.

Bazı âlimler uzun süredir devam eden bu görüşmeleri komik ve tamamıyla faydasız bir çaba olduğu yönünde eleştiriyor.

Uluslararası Müslüman Federasyonu başkanı ve vaiz Cemal El Bana: “Batı, dünya dinleri arasındaki karşılıklı saygı ve anlayış konusundaki sözlerinde samimi değil. Papa’nın kendisi İslam’a saygısız”.

İki yıl önce, Papa 16. Benedict memleketi Almanya’da yaptığı bir konuşmasında İslam’ın şiddetle eşdeğer olduğunu söyleyerek İslam dünyasında öfkeye neden olmuştu.

Açıklama dünya çapında bir dizi protestoya neden olmuş ve Müslüman âlimler Papa’dan özür dilemesini istemişlerdi.

Daha sonra Vatikan’ın dinler arası diyalog konseyi ile El-Ezher semai dinler arası diyalog kurumu arasında Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında köprü kurulması amacıyla bir diyalog komitesi kurulmuştu.

Birçok kişinin bunun karşılıklı anlayışı geliştirici bir mekanizma olduğuna inanmasına rağmen, komite şu ana kadar bir elle tutulur herhangi bir sonuç üretmedi.

EDİT:

Ne hale geldik anlayalım. Senin kıyafetini, ticaretini, ev içi düzenini t.v. ve eğitim düzenini kitabını konuşmanı daha ne aklınıza gelirse inceleyin bakın her şeyimizi kendi istedikleri gibi yapmaya çalışıyorlar, uzun yıllardır bu dertlerinden vazgeçmediler. Zaten Allahu teala buyrmadı mı?

"Sen onların dinine tabi olmadıkça, yahudi ve hıristiyanlar asla senden razı olmaz..."

Allaha tam inanan bir müslüman onlardan ne bekleyebilir ki? Ancak tevbe etmeleri, ahıretlerini kurtarmalarını bekleriz ama biraz zor, zira zulum içindedirler, Allah ve Resulüne hakaret ederler hidayet böylelerine nasib olmaz.

Bizim kitaplarımızı zaten değiştirmişler, harf inkılabıyla iş bitmiş. Şimdi arapça okuyanlar sırada.... Bunları dinleyen ne kadar akılsızmış....Allah şuur versin...

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.