.

.

Hoş geldiniz, Ziyaretçi

Secde edemeyenin namaz rükünleri
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Secde edemeyenin namaz rükünleri

Secde edemeyenin namaz rükünleri 11 yıl, 11 ay önce #3700

Esselamu aleykum,

Hocam bu soruyu daha önce sormuştum ancak cevaplarda kafam çok karıştı ve ben belirli bir hal için soruyorum. Lütfen bu hal için aşağıdaki maddelere göre ayrı ayrı fetvalarını bildirirseniz daha iyi anlayabilirim.

Kıyam ve ruku yapabilen ve 1.rekatın secdesini yapabilen ancak ilk secdeden sonra yerde oturamayan ve secdeden sonra ayağa kalkamayan; bu sebeple secde yapmayan kişi:

a)Sandalyeye oturarak ve ima (sadece baş hareketleri) ile namaz kılabilir mi?

b)Sandalye oturarak ve vücudunu hareket ettirerek (secde için rukudan daha fazla eğilerek namaz kılabilir mi?

c)Önce ayakta kıyam ve ruku yapıp sonra secde için sandalyeye oturarak ve rukudan çok az daha fazla eğilerek namaz kılabilir mi?

d)Önce ayakta kıyam ve ruku yapıp sonra secde için sandalyeye oturarak ve rukudan daha az (oturma pozisyonunda rukudan daha fazla eğilemediği için) eğilerek namaz kılabilir mi?

e)Sandalye kullanmadan yerde oturup ayaklarını kıbleye uzatarak ve ima (sadece baş hareketleri) ile namaz kılabilir mi?

f)Sandalye kullanmadan yerde oturup ayaklarını kıbleye uzatarak ve vücudunu hareket ettirerek (secde için rukudan daha fazla eğilerek namaz kılabilir mi?

Bu maddelerden olabilir şartlarda olanlardan hangilerini tercih etmelidir? Veya en başta tarif edilen kişi namazını tam olarak nasıl kılmalıdır?

Allah razı olsun
  • ihvandost
  • Kıdemli
  • Gönderiler: 118

Cvp: Secde edemeyenin namaz rükünleri 11 yıl, 11 ay önce #3704

secdeden sonra yerde oturamıyan ve secdeden sonra ayağa kalkamayan demişsiniz.. bu nasıl oluyor ayakta namaza başlamış ve ilk secdeleri yapmışsa ayağa kalkması lazımdı oturabilirse oturur veya bir sandalyeye oturacak şekilde doğrulabilirse öyle yapar ve bundan sonra namazını otururken kılar, ancak ruku' için az eğilecek secde için daha fazla eğilecek.
diğer yazdığın şıklar caiz olur, ancak bu şıklarda en fazla rukun nasıl yapabilirse onu tercih etmesi lazımdır. bu yüzden namazı kılanın kendisi bir tecrübe yapması lazımdır.
  • alikara
  • Administrator
  • Gönderiler: 1723

Cvp: Secde edemeyenin namaz rükünleri 11 yıl, 11 ay önce #3727

alikara yazan:
secdeden sonra yerde oturamıyan ve secdeden sonra ayağa kalkamayan demişsiniz.. bu nasıl oluyor ayakta namaza başlamış ve ilk secdeleri yapmışsa ayağa kalkması lazımdı.

Şöyle hocam, secdeye gidince yardım almadan bir daha kalkamıyor, yardım edecek kimse olmayınca yerde kalıyor...
  • ihvandost
  • Kıdemli
  • Gönderiler: 118

Cvp: Secde edemeyenin namaz rükünleri 11 yıl, 11 ay önce #3740

yerde kalınca o kişiyi kendi haline bırakın bakalım ne yapabiliyor... fıkıh kişinin kendi haline göre fetva verir, başkasının halini ona zorlayamayız... kitaplar bir çık şıkkı yazar ki insanlara meseleleri anlamaya çalışsın... ve sorsun.
bu kişi için diyeceğim ancak oturduktan sonra ruku' ve secde nasıl yapacak? ruku' için biraz eğilir, secdeiçin yere varamaz sa biraz daha fazla eğilir. kıyamda el bağlar..
  • alikara
  • Administrator
  • Gönderiler: 1723
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.25 saniye

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.