.

.

Hoş geldiniz, Ziyaretçi

Zekat hk. 2
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Zekat hk. 2

Zekat hk. 2 11 yıl, 10 ay önce #4033

Esselamu aleykum,

Ahmet; Mehmet'e 50 TL verse ve "Zekatımı vermen için seni vekil tayin ettim" dese ve benim adıma başkasını vekil tayin edebilirsin "dememiş" olsa; Mehmet parayı alıp Hasan'a verse ve "Ahmet'in zekatını vermen için seni vekil tayin ettim" dese; Hasan parayı cebine koysa ve elden teslim aldığı parayı değil ancak banka hesabındaki 50 TL'yi falan isimli fakire internet üzerinden havale yapsa, bu zekat verilmiş olur mu?

Bu sayılan işlemler arasında yanlış olan bir uygulama var mıdır?

Allah razı olsun
  • ihvandost
  • Kıdemli
  • Gönderiler: 118

Cvp: Zekat hk. 2 11 yıl, 10 ay önce #4035

bu gibi meccanen olan işlerde vekaletin sınırı yoktur, kolaylık olması için fakirin eline ulaşması için.... internetten verdiği yerdekiler de teslim almalıdırlar. ozaman zekat olur.
  • alikara
  • Administrator
  • Gönderiler: 1723

Cvp: Zekat hk. 2 11 yıl, 10 ay önce #4036

Peki internetten hesabına para gelen fakir kişi o parayı hesabından çekip eline almadan, yine internet hesabından online olarak elektirik faturasını ödeyerek bu parayı kullansa, zekatı almış sayılır mı?
  • ihvandost
  • Kıdemli
  • Gönderiler: 118

Cvp: Zekat hk. 2 11 yıl, 10 ay önce #4037

fakirin hesabına gelince tamam olur, zira bu ibadet işidir ticaret sarf konusu değildir. Kimin hesabına girerse onun tasarrufunda olur, arada aracı varsa o kişi fakir adına teslim alır değilse fakirin kendi hesabına girmesiyle onun malı olur.
  • alikara
  • Administrator
  • Gönderiler: 1723
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.38 saniye

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.