.

.

E-posta Yazdır PDF

Büyüklerin Önüne Geçmemeli!

Bir gün sabah namazının peşinde İsmailağa Camii şerifinde hatmi hoca yapılmıştı. Zikirden sonra Efendi Hazretleri duasını yaptı ve bazı ihvana günlük olaylardan sordu.
Haberleri takip eden bir mühendis kardeşimiz vardı, bazı açıklamalar yaptı.
 
Efendi Hazretleri k.s. biraz daha malumat dinlemek istiyordu. Vakit biraz daha uzayınca, medreselerine gidecek olan hoca efendilerden biri rahatsızlık duymaya başladı, ama belli de edemiyordu. Biraz daha konuşmalar uzayınca o hoca efendi söze karışıp, derse yetişeceklerinden bahsetti ve manevi yolda dikkat edilmesi lazım gelen bir edebi unuttu.
 
Efendi Hazretleri hemen sözü bağlayıp duayı tamamladı, ama o haca efendiyi büyük bir telaş kaplamıştı. Kürsüye çıkıp yaptığı işin uygun olmadığına dair ilgili ayetleri okudu. (Hucurat suresinden) "Allah ve Resulünün önüne geçmeyin.... yoksa amelleriniz farkında olmadan silinir..."  mealindeki ayetleri bir yandan okuyor, bir yandan da göz yaşlarını tutamıyordu. Ağlayarak Efendi hazretlerinden özür diliyor, affedilmesi için ricalarda bulunuyordu. Hepimiz çok müteessir olduk ve korkmuştuk.
 
Efendi Hazretleri k.s. her zamanki gibi tebessümle, -tamam, haklısınız, ben unuttum, sözü uzattım- gibi sözlerle mesuliyyeti kendinde buluyor ve hoca efendiyi teskin ediyordu. Epey bir uğraştan sonra hoca efendi rahatladı ve Mektubattan bir miktar okuyarak sohbetini tamamladı.
 
Gerçekten insan, nerde olursa olsun, edebini muhafaza etmeli, büyüklerin önüne geçmemelidir, aksi halde Allahu teala katında makbul olmaz. 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.