.

.

E-posta Yazdır PDF

AHIR ZAMAN - 2

akm--.jpg

AHIR ZAMAN HALLERİ -2 

 

Halid ibin Velid r.a. şöyle dedi: “Fitne, bir arazide olup orda masıyetler işlenir ve ordan çıkıp masıyet işlenmeyen yere gitmek istersin de onu bulamazsın.”

 

Ali r.a., imandan soruldu: “Fitne olur da, onu elinle ve lisanınla değiştiremezsin.”

 

Ubeyde ibni Umeyr şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem hucre ehline (ailelerine) çıkıp buyurdu: “Ey Hucre ahalisi! Ateş yanaştı,  fitneler geldi; sanki onlar karanlık gece parçaları gibi. Şayet benim bildiğimi bilseniz, elbette az güler çok ağlardınız.”

 

Zeyneb binti Cahş radıyellahu anhâ validemiz dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün korkulu yüzü kızarmış bir halde çıktı, şöyle diyordu: “Lâ ilâhe illellah, yazık (veyl) araplara yakınlaşan şerden. Bu günü ye’cüc ve me’cüc ün seddi şunun gibi yıkıldı/delindi (baş parmağını ve yanındakini halka yaptı.) Dedimki: Ey Allahın Resulü! İçimizde salihler olduğu halde helak olurmuyuz?

Buyurdu: “Evet, kötülükler çoğaldığı zaman.”

               

Ebu Hureyre’den r.a. rivayetle şöyle dedi: “Yazık (veyl) olsun araplara, altmış sene başında yakınlaşan şerden. Emanet ganimet olur, sadaka borç olur, şehadet tanıdıklar için olur, hüküm hevaya göre olur.”

Ebi Bekre’den r.a. rivayetle Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

“Yakında fitneler olacak, orda yan yatan oturandan daha hayırlıdır.oturan ayaktakinden daha hayırlıdır. Ayaktaki yürüyenden daha hayırlıdır. Yürüyen koşandan daha hayırlıdır.”

Adamın biri: Ya Resulellah! Bana ne emredersin? Dedi.

Buyurdu: “Kimin devesi varsa ona katılsın, kimin davarı varsa ona katılsın, kimin arazisi varsa ona katılsın,kimi bir şeyi yoksa kılıcına yaslansın, keskin tarafını taşa çarpsın. Sonra gücü yeterse kurtulmanın çaresine baksın.” 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.