.

.

E-posta Yazdır PDF

O hadis-i şerif mi?

gl_resul.jpgDiledim bed’ idem ta ide mensur….

Alemlerin rabbi olan Allahu tealaya nihayetsiz hamdden, Resulu zişanına ve onun al ve ashabına en mukemmel şekilde salat ve selam ettikten sonra;

   Öncelikle günümüzde müslümanın durumunu güncelleyecek olursak; ufacık bebeleri terörist ilan edip roketlerle kimyasal füzelerle vurmayı mu'tad gören; annesini anketle kesen, kardeşini deşen, manevi değerlerini yitirmiş maddeye bağlanmış, ermenisinden, rumundan özür dilemesi için ehli küfür tarafından yağlanmış, kirlenmiş paslanmış, kendine ait olmayan ne varsa kıymetlenmiş kendisi de dahil olmak üzere islama ait olan her şeyin hakarete uğramış olduğu şu dünyada bizi ak olan aydın olan münevver olan maneviyatçı olan ecdadının yolu üzere olan madde değil rabb bağımlısı olan kendi değeri başta olmak üzere islamın bütün izzet ve şerefini korumak için canla başla mucadele eden lafla diplomayla cahla rütbeyle değil hakikaten islamın nuruyla Resulullahın sünnetiyle Ehli sünnet vel cemaat akidesiyle Allah dostlarının irşadıyla aydınlanmış dostlarına dost ettiği için elhamdulillah demek herhalde boynumuzun borcudur. Ali haydar efendi (k.s.) buyurduğu gibi, “Ey  kerimu ey rahim ihsanı bol bizi dostla dostluğuna kıl kabul”…

   Eli kalem tutan herkesin bir köşeden bir takım mesajlar verdiği, kimi boş lakırdılarla diyalogtan safsatadan ehli imana yakışmayan sözlerden elmanın armutun faydasından güncel yorumlardan bahsettiği bu alemde elmayı armutu yaradandan sözün en doğrusunu söyleyenden ve şaka değil gerçek olandan, bizim ebedi hayatımıza muteallık olarak  bir ayeti kerimeden bir hadisi şeriften veya bir Allah dostunun sözünden bahsetmemiz bizim için en büyük saadettir. Böyle yazıları okumakta acaba kimin nasibidir. “Benden bir ayette olsa  ümmetime aktarın” hadisi şerifinin mucebince elimizden geldiği kadar dilimizin döndüğü kadar belki Allahu tealanın nasib ettiği kadar ulumu islamiyyeden siz degerli kardeşlerimizi istifade ettirmeğe çalışmak niyetiyle bu köşemizden bir şeyler yazmaya çalışacağız muvaffakiyet ancak Allahu tealadandır….

BİR HADİSİ ŞERİF MEALİ

  Enes (r.a)dan rivayet edildiğine göre Efendimiz (sallalahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Sizden biriniz (dünya veya ahret) hususunda kendisi için sevdiği (arzuladığı şeyi) mümin kardeşleri içinde sevip (arzulamazsa hakiki manada) iman etmiş olamaz.”

 Bu hadisi şerif çoğumuza tanıdık, kulaklarımızın aşina olduğu belki de okurken “hee o hadisi şerif mi?” Diye içinizden mırıldandığınız bir hadisi şeriftir. Fakat gelelim vicdan muhasebesine; peki bu nasihati ne kadar duyuyoruz Resulullah ( sallalahu aleyhi ve selem)’e ne kadar uyabiliyoruz. Evet bugün dünyanın her köşesinde KARDEŞİMİZ olan kimselere neyi murad ediyoruz kendimiz için hangi arzuların peşindeyiz. Buyurun hadisi şerif buyurun biz…..  Genelleyelim arkadaşlar yeryüzündeki bütün Müslümanlara ne istiyoruz kendimize  ne… Ancak böyle düşünmekle filistindeki afganistandaki çeçenistandaki bosnadaki kosovadaki ve bütün bilad-ı islamiyedeki kardeşlerimizle ittihadımız bir bütün olmamız söz konusudur. Kardeşimiz Haylazda olsa aksi de olsa huzursuzlukta çıkarsa ona atılan hiçbir tokada sessiz kalamayız ve kalmamalıyız. Gerçekten son olaylardan sonra Gazzeyi desteklemek arzusuyla elinden gelen her şeyi ortaya koyan Aziz Milletimizi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Nasıl ki gazzedeki kardeşimize karşı savunmacı mudafaacı kıskanç davranma refleksini göstermişsek aynı mudafaayı Resul-i Ekrem (s.a.v.)in sünnetlerine karşı da ortaya koymak ümmetliğimizin borcudur diyorum.

                            

            Allahın dininin emrince kardeşler olmamız ümidiyle buyurun muhasebeye.

 
(Bir saat tefekkür bir sene ibadetten daha hayırlıdır.)


Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.