.

.

E-posta Yazdır PDF

Her derde deva

     namaz1.jpg

  İbadetler içinde namazın çok başka bir yeri olduğunu Hazreti Peygamberimiz (sav)  bizzat kendisi hadisi şeriflerinde “ Namaz dinin direğidir” fermanıyla bütün KAİNATA ilan etmiştir. Namazın büyüklüğünü ifade etmeye o pak fem-i Muhammedi’den başka hangi lisan muktedir olabilir ki? Elbette bu direk ne kadar sağlam olursa çatının altındakilerde ancak o kadar emniyettedirler.

        Bu öyle bir ibadettir ki çocuklar dahi “yedi” yaşlarına gelince bu büyük vazifeyi ifa etmeye davet edilirler. “on” yaşında hala namaz kılmak hususunda gevşeklik gösteren çocuk ebeveyni tarafından hafifçe zorlanarak  bu ulvi göreve hazırlanır.  

     

  Bu öyle bir ibadettir ki mahşerde kulun ilk defa ondan hesaba çekileceği ve eğer onu tamam ettiyse diğer hesapların kolay olacağı bir vazifedir. Efendimiz sav onun şanı hakkında “hiçbir kula iki rekat namaz kılma fursatı verilmesinden daha büyük bir hayır nasib olmamıştır.” buyurduğu bir ef’ali mahsusadır. Ve namaz    Efendimiz sav in ifadesiyle

     “Rabbin razı olduğu, meleklerin sevdalısı olduğu, peygamberlerin sünneti, marifet nuru, imanın temeli, duanın icabet vesilesi, amellerin makbulu, rızıka bereket katan , bedenleri rahatlatıcı, düşmanlara karşı bir silah, şeytanın en zoruna giden, kendisini ikame edenle ölüm meleği arasında şefaatçi, kabirde kandil, kabirde yatabileceği bir döşek, sahibi tarafından münker nekire cevab veren,  kıyamete kadar sahibini kabrinde ziyaret edecek olan candan bir dosttur. Kıyamet günü olduğunda “namaz” onun üstünde bir gölge, başına bir güzel tac, bedenine (muhteşem) bir elbise, önünü aydınlatan bir nur, cehennemle arasında sütre, mü’minlere rablerinin huzurunda (imanlarına) muazzam bir delil, mizanda ağırlık, sırat köprüsünü geçmeye bir vesile, cennetin (kapılarına) anahtardır. Çünkü “Namaz” tesbihtir, hamdetmektir., ululamaktır, takdistir, ta’zimdir, kırattır, duadır. Bütün Amellerin en faziletlisi vaktinde kılınan namazdır.” İşte bize en zor günlerimizde yarenlik edecek bir dost var “Namaz” karanlıkları nura çevirecek bir çirağımız var “Namaz” işsizlikten parasızlıktan sıkıntılardan depresyonlardan bunalımlardan buhranlardan kurtaracak bir ilacımız var “Namaz” ve en mühimi düşmanımızı kahredecek dostumuzu razı edecek bir faziletimiz erdemimiz var “Namaz” bu mübarek vazifeyi anlatmaya ne lisanın ne kalemin takati yoktur.

Bütün bu deliller ışığında söylenecek herhalde tek bir söz var “hayye ales-salah”

                                       “HAYDİN NAMAZA”

7’den 77’ye namaza…

Beşikten mezara namaza…

Amirinden memuruna namaza…

Hüründen esirine namaza …

Lazından kürdüne, arnavutundan çerkezine, ingilizinden hindlisine namaza…

Zerresinden küresine namaza…

(Yedi kat gök ve yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah’ı tesbih eder. Allah’ı hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur. Fakat siz onların tesbihini anlayamazsınız.) [İsra 44]

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.