.

.

E-posta Yazdır PDF

303. MEKTUB - Ezan kelimeleri

minare2.jpg303. MEKTUBUN BAŞLIĞI VE KONUSU

Üçyüz üçüncü mektup, Hacı Yusuf Keşmiri'ye yazılmıştır.

Ezan kelimelerinin manalarını beyan hakkındadır.

 

303. MEKTUBUN TERCÜMESİ

Hamd ve salavattan sonra, bilmek lazım ki ezan kelimeleri yedi tanedir.

Allahu ekber-Allahu ekber. Allah, kendine ibadet edenin ibadetine ihtiyaç duymaktan çok büyüktür-yücedir. Bu kelime, dört kere tekrarlanır ki, şu mühim mana te'kidlensin.

Eşhedü en lâ ilâhe illellâh. Yani, şehadet ederim ki O, büyüklüğü ve ibadete ihtiyaçsızlığı ile beraber, ibadete O'ndan başka layık ve müstehak yoktur.

Eşhedü enne Muhammeden resulullah. Yani, şehadet edrim ki O sallallahu aleyhi ve sellem Allahu subhanehu'nun resulüdür, O'ndan bizlere ibadet yollarını tebliğ edicidir. Cenab-ı Kudsihi teala'ya ibadetin layık olması ancak, sallallahu aleyhi ve sellem'in tebliği ve risaleti tarafından alınmış olmasıyladır.

Hayya-ales-salah. Hayya-alel felah. Bu iki kelime, felaha/kurtuluşa götüren namazın edasına, namaz kıacak kimseyi davet içindir.

Allahu ekber-Allahu ekber. Yani, hiçbir kimsenin ibadetinin Cenab-ı kudsihi teala tarafına layık olmasından yücedir/büyüktür.

Lâ ilâhe illellâh. Yani, Allahu taeala, çaresiz ibadete müstehak olan Zat'tır. Her ne kadar hiçbir kimseden O'nun tarafına layık ibadet sadır olmasa da.

Namaz vaktini bildirmek için konulan şu yüce kelimelerin azametin den, Namazın şanının yüceliğini idrak etmek gerekir.

Mısra':

Bolluk senesi, baharından bellidir.

Allahım! Bizleri  resullerin Efendisi sallallahu aleyhi ve sellem hürmetine kurtulan namaz kılıcılardan eyle. O'nun ve diğerlerinin üzerine slavatın en tamamı ve tahıyyelerin en mükemmeli olsun.

 Yorum:

Günde beş kere bu davetle muhatab olan insanlık, daha ne bekler, özel davetiyemi istiyor?  Keyfinin gelmesini bekleyeceğiz öyle mi? Kendileri bilir, Allahu tealanın hakkımızda getirdiği delil sabit olmuştur, artık gelmeyenler kendilerine zarar verirler. Ehli küfür de bu ilandan alacağını alsın, daha ne yapalım, günde beş kere davet ediyoruz bir de diyalogmu yapalım, hiç gerek yok, iman edecek olan biraz araştırır, nefsini kırar ve tevazu ederek sorup öğrenir. Dünyanın menfaatini bulmak için en uzak mesafelere, denizlerin dibine inen, uzaya çıkan avrupalı, yanıbaşındaki Kur'anı ve camiyi niçin bulmuyor? Tek cevap: İnadına. Küfrü inadi içindedirler.

 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.