.

.

E-posta Yazdır PDF

Din düşmanlarına ihanet - 269. Mektub

mucahidde.jpg

269. MEKTUBUN BAŞLIĞI VE KONUSU

İkiyüz altmışdokuzuncu mektup, Murtaza Han'a yazılmıştır.

Din düşmanlarına ihanete, batıl ilahlarını tahrib etmek ve onları hakir görmeye teşvik, şu kıymeti büyük işi temenni etmek ve bunlarla alakalı hususlar hakkındadır.  

 

269. MEKTUBUN TERCÜMESİ

Hamd Allah'a mahsustur, selam seçtiği kullar üzerine olsun.

Bil ki her kes için, işlerden bir işi temenni vardır. Bu fakirin temennisi, Allah celle celaluhu'nun ve Resulullah sallallahu aleyhi ve âlihi sellem'in düşmanlarına karşı şiddetli olmak, şu hainlere karşı ihaneti ulaştırmak, batıl ilahlarını hakir görmektir.

Yakinen biliyorum ki Hak celle ve alâ katında, bu amelden daha çok razı olunan bir amel yoktur. Bu yüzden sizi, şu razı olunan amele tekrarlı olarak teşvik ediyorum. Bu işi yerine getirmeyi, islamın en mühim işlerinden görüyorum.

Orayı şereflendirmeye muvaffak edildiğinden, şu sıkıntılı beldeyi tahkirde teayyün ettiğinden ve ehlini değersiz yaptığından dolayı evvela şu nimetin şükrünü eda etmek lazımdır. Zira pek çok kimseler, o makama tazim için giderler, oranın ehline hürmet ederlerdi. Allahu subhanehu'ya hamd ve minnet olsun ki bizi şu bela ile imtihan etmedi.

Şu büyük nimetin şükrünü eda ettikten sonra, şu hainleri, hüsranda olan şu kimseleri ve batıl ilahlarını değersiz kılmakta son derece gayret göstermek, gizli ve aşikârede şu cemaati yok etmek için mümkün oldukça son derece gayret etmelidir. İhanet nevilerini, nakıs putlarına ulaştırmalı ki, bu amel ile, onlar hakkındaki bazı gevşekliklerimizin telafisi ve tedarükü hasıl olması umulur. Bu iş, şu şeyler hakkında keffaret olur.

Bedenin zafiyeti ve şiddetli soğuk, beni oraya gelmekten men ediyor. Değilse elbette, şu işe rağbetlendirmek için hizmetinize koşardım. Şu münasebetle, şu taşa tükürürdüm. Ve bunu, saadetin baş sermeyesi kabul ederdim. Bundan daha fazla nasıl mübalağa edeyim.


  Yorum:

İşte şu büyük imamın açıklamaları. Bu kadar tavizsiz ve net. Böyle olduğu halde bazıları, İmamı Rabbani'yi k.s. diyaloga karşı değilmiş gibi göstererek  yalış tevile kaçıyorlar ki bu, mazaallah şu Allah dostuna iftira olur. Allahu teala dostlarını muhafaza eylesin, bizleri de onların peşinden ayırmasın. 

Yasal uyarı : Sitedeki sohbet, yazı ve resimler; üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan ve kaynak göstererek alınabilir.
Üzerinde değişiklik yapılması, ticari amaçla kullanılması hukûken yasaktır.